SIDENTÄCKE, matelasserat, ca 213,5 x 136,5 cm, Sverige 1700-tal.

Rosarött. Spaljémönster med stiliserade blommor. En sida med blomranka.
Kattunfoder med blommönster i rött, benvitt och brunt.

Avkortat på bredden, täcket saknar bl.a. en bård. Något slitage, fläckar, smärre skador.

Utropspris
4 000 SEK