ÄMBETSMANNAVÄRJA för högre tjänsteman inom Statens Järnvägar, 1800-talets slut

Tveeggad klinga märkt G.E. Svalling Mölntorp. Förgyllt mässingsfäste med bevingat hjul och kronformad knapp. Kavelplattor av kannelerad pärlemor. Svart läderbalja med två dekorerade mässingsbeslag. Det övre med graverat ägarmonogram på insidan. Längd 91 cm

Lösa kavelplattor

Utropspris
5 000 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703