MATBORD, 1800-talets andra hälft.

Målat. Svarvade ben. Fotavslutningar med hjultrissor. Diameter ca 120, höjd 76 cm. Tre iläggsskivor á 59,5 cm.

Senare målning. Delvis senare listverk. Senare iläggsskivor. Smärre slitage.

Utropspris
14 000 SEK