GEORG JENSEN, bordständare / oljelampa, sterling silver, design nr 12, Köpenhamn 1925-32.

Hamrad yta, uppsvängd tudelad hänkel på tiokantig fot med pärlor. Bladförsett ben samt knopp. Svenska importstämplar. Modellnummer 12. Svenska importstämplar. Längd 13,5 cm, bredd 6 cm, höjd ca 8,5 cm. Vikt 168 gram.

Smärre slitage. Fastsittande lock. Pip med en intryckt kedjelänk.

Utropspris
6 000 SEK