Georg Leonhard Dreyer

(Tyskland, 1793-1879)
Georg Leonhard Dreyer
(Tyskland, 1793-1879)

GEORG LEONHARD DREYER, litografi, Signerad och daterad G. L. Dreyer 1829 i stenen. Efter Johan Gustaf Sandberg.

Karl XIV Johan till häst. Med kungens valspråk ” Folkets kärlek min belöning”. 62.6 x 43.6 cm, bladstorlek 71.5 x 54.2 cm.

Ej examinerad ur ram, gulnad, fläckar.

G. Ekholm, Porträtt av Carl XIV Johan i metallgravyr och litografi, 1949, s. 50, 103 under Porträttgrupper, A. Helfigurer a, Till häst, b. Före all skrift, nr. 224 a utan tillfogat ridspö

Utförd efter Johan Gustaf Sandbergs (1782-1854) målning. Detta provtryck är väldigt ovanligt.

Bland helfigursporträtten av Karl XIV Johan till häst intar denna litografi en särställning då den är den tidigast kända. Litografien utgör ett detaljparti ur en målning av John Gustaf Sandberg från 1818 framställande en parad på Ladugårdsgärde under Carl XIII:s sista regeringsår (Beijerstein, Johan Gustaf sandberg, 1928, s. 213, nr. 9 (Utrikesdepartementet). Den omedelbara förlagan till Dreyers litografi är en teckning av Sandberg i kol och krita (Ekholm, op. cit., s. 50 not 1).

Georg Leonard Dreyer, bördig från Hanover, kom första gången till Sverige 1812 där han erhöll anställning hos den ryske ambassadören greve J. P. van Suchtelen på Ulriksdal. Efter en militär karriär i rysk tjänst tog han avsked för att studera litografikonsten i Wien. Han kom för andra gången till Sverige 1827, nu som anställd bibliotekarie hos van Suchtelen. 1829 anlade han ett stentryckeri. 1830 kallades han till St. Petersburg för att organisera den ryska generalstabens litografiska inrättning. Han återkom till Sverige 1833. Följandee år grundade han på uppdrag av de militära myndigheterna ”Lithografiska tryckeriet vid generaladjutantens expedition”, för vilket han blev inspektör. Dess huvudsakliga uppgift skulle vara att utföra beställningstryck för de till armén hörande myndigheterna. Privata uppdrag fick endast mottagas, om de överlämnades av någon i huvudstaden etablerad stentryckare. Detta stadgades med hänsyn till då rådande näringstvång. 1837 omorganiserades verksamheten under namnet "Generalstabens litografiska inrättning”. Vid årsskiftet 1872-73 drog sig Dreyer tillbaka efter att ha innehaft befattningen i 40 år.

Porträttet av Karl XIV Johan är sannolikt bland de första litografiska verk Dreyer utförde.

Utropspris
8 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801