1128288
Rakel Carlander

RAKEL CARLANDER, MATTA, rölakan, ca 201 x 136 cm, signerad RC, omkring 1950.

Blåmelerat rutmönster med polykroma ornament. Ljusmelerad huvudbård.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
4 000 SEK