RAKEL CARLANDER, MATTA, rölakan, ca 201 x 136 cm, signerad RC, omkring 1950.
Blåmelerat rutmönster med polykroma ornament. Ljusmelerad huvudbård.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.