Fanerat med mahogny. Uppsats med två lådor. Fem lådor i sarg. Beslag av mässing. Dekor av kolonner. Bredd 119, djup 57,5, höjd 90 cm.
Renoverat. Slitage. Lös balustrad medföljer. Repor. Märken. Torrsprickor. Nyckel saknas.