Rakel Carlander

(Sverige)
Rakel Carlander
(Sverige)

RAKEL CARLANDER, MATTA, "Ulriksdal", rölakan, ca 242,5 x 165 cm, signerad RC.

Polykromt rut- och ornamentmönster. Inköpt på Carlanders Väveri AB i september 1971.

Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, flera saknas.

Utropspris
5 000 SEK