Allmoge
1128524
DRÄKTKNIVAR / KNIVAR, 4 stycken; 1800-talets första hälft Sverige, möjligen Norge; i hölster gjort av fnöskticka.

Masurbjörk samt beslag i mässing; graverade på tre av knivarna. Tre större knivarna med märkta klingor; dels med knivsmedens märkning, dels med ägarmärkning. Större kniven märkt med INS resp ELS. De övriga två med otydliga knivsmedsmärkningar samt ägarmärkning. Längd ca 15,5 - 20 cm.

Åldersrelaterat slitage. Hölster senare.

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
4 000 SEK