DRÄKTKNIVAR / KNIVAR, 4 stycken; 1800-talets första hälft Sverige, möjligen Norge; i hölster gjort av fnöskticka.

Masurbjörk samt beslag i mässing; graverade på tre av knivarna. Tre större knivarna med märkta klingor; dels med knivsmedens märkning, dels med ägarmärkning. Större kniven märkt med INS resp ELS. De övriga två med otydliga knivsmedsmärkningar samt ägarmärkning. Längd ca 15,5 - 20 cm.

Konditionsrapport

Åldersrelaterat slitage. Hölster senare.

Placering
Carlsgatan 54, 211 20 Malmö - V8

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Patrik Ljungcrantz

    Patrik Ljungcrantz

    patrik.ljungcrantz@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 4 000 SEK

    Slutpris

    2 600
    253 EUR
    289 USD

    Budhistorik (5 bud)
    220 jan 8:212600SEK
    1A20 jan 8:212500SEK
    119 jan 15:492400SEK
    Acceptpris på 2 400 SEK uppnåddes