Benvit botten med polykroma rovdjur, hjortar och fåglar samt stora palmett- och blomslingor. Röd huvudbård med fåglar, palmett- och blomranka.
Något slitage, smutsig, stora fläckar varav några stela och sköra. Långsidorna med trampveck och smärre skador.