Terrin med dekor av träddgårdslandskap i underglasyrblått. Längd 28 cm. Bålskål med blomsterdekor i famille rose. Diameter 23, höjd 11 cm.
Lock med sprickor och lagningar. Terrin med kantlagning och lagad hänkel. Skål med slitage och liten spricka. Kantlagning.