Dekor i underglasyrblått. Två tallrikar med dekor av blomstervaser, 23 cm. Stekfat med dekor av trädgårdslandskap med hjortar, 31 x 23 cm. Såssnipa med dekor av pagodlandskap, 23 cm. Mugg med dekor av urna, 10 cm.
Smärre slitage. Såssnipa med kantlagning och sprickor. Tallrikar och fat med obetydliga nagg. Mugg med nagg på hänkel. Glasyrmistor.