Dekor i underglasyrblått. Serveringsfat med motiv av flodlandskap, längd 32,5 cm. Fyra med motiv av blombuketter (tre med kantsprickor), diameter 18 cm. Två med motiv av figurer (en med kantsprickor, båda med nagg), diameter 16 cm.
Slitage, glasyrnagg, mistor, fåtal med sprickor och nagg.