ERIK HÖGLUND, skulptur, brons, födande kvinna, signerad, gjutarstämpel.
Mörkpatinerad. Höjd ca 21 cm, 54 x 33 cm. Gjutarstämpel otydlig. Börjar med 'Cera persa...'. (Cire perdue på italienska.)
Åldersrelaterat slitage. Otydlig gjutarstämpel.
Enligt uppgift utförd i Schweiz ca 1959.