EDNA MARTIN, MATTA, rölakan, ca 240 x 161,5 cm, signerad SH (Svensk Hemslöjd).
Komponerad av Edna Martin. Rutmönstrad botten i olika gröna nyanser med stiliserade polykroma blommor och S. Grönbrunmelerad bård.
Något slitage, smutsig, fläckar. Kortsidorna med skador, fransar saknas.