Gustaf Folcker, skrivställ, silver, Stockholm 1841. Senempire.
Rektangulär bas, på fyra tassfötter, behållare i glas för bläck och sand, en behållare i silver, infattningar och lock i silver. Dekor av graverade blommor mot mattpunsad fond. Tumgrepp i form av en snäcka. Locken med kotteknopp. Alla lösa delar med stämplar. Längd 21 cm, höjd 11 cm, vikt (utan glasen) 355 gram.
Obetydligt slitage.