Rutmönstrad intarsiadekor. Front med tre lådor, runda mässingsbeslag. Skiva med snedställda hörn. Nedåt avsmalnande ben. L 94, B 44, H 88. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Mindre fanérssläpp.