Betsat trä. Rikt skuren dekor. Överdel med två hyllor. Framskjutande underdel med låda. Längd 108 cm. Djup 56 cm. Höjd 178 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor. Mindre dekorlist saknas.
Charlottenlunds gård, Ystad.
Svenska slott och herresäten, vid 1900-talets början, Skåne, Charlottenlund, katalognumret avbildat sid 58.
Slott och herresäten i Sverige, Malmö 1966, Skåne, del II, Charlottenlund, katalognumret avbildat sid 85.