Ek. Uppsats med lådor. Framskjutande skrivdel med 7 lådor. Undertill skåplucka. Längd 103 cm. Djup 52 cm. Höjd 98 cm. (78 cm.). Beslag i mässing. 4 lådor med originallås. .
Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor. Restaurerad/kompletterad. Lagningar. En lådknopp saknas. Senare bakstycke. Nyckel saknas.
Charlottenlunds gård, Ystad.