SKÅLAR, 3 st, och VAS, porslin, Kina, två delar från Ming dynastin (1364-1644).

Dekor i underglasyrblå mot vit fond. Den minsta skålen samt vasen från tiden för Ming-dynastin. Tre skålar diameter 12-20 cm och en vas höjd 8 cm .

Konditionsrapport

Åldersrelaterat slitage. Gulnad fernissa särskilt på vas samt ojämn form på vas och liten skål, därtill hårfin spricka i skålen. Mynningsnagg. Glasyrmistor.

Placering
Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - V4

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Nan Jarjis

    Nan Jarjis

    nan.jarjis@bukowskis.com

    Auktionen avslutas:
    CET

    14 timmar 18 minuter

    Utropspris: 300 EUR

    240
    EUR
    2 523 SEK
    271 USD

    Ändra ditt maxbud
    Lägg ditt maxbud
    Ditt bud måste minst vara 260 EUR
    EUR

    OKAvbryt

    Budhistorik (4 bud)
    215 feb 17:47240EUR
    1A15 feb 17:45220EUR
    215 feb 17:45220EUR