Förgylld brons. Stående Apollo med sin lyra. Urhus med dekor av parställda svanar. Sockel med lyror och pilkoger. Längd 33, bredd 13, höjd 49 cm.
Dekordelar saknas, urverkets hammare saknas, pendel och nyckel saknas. Fodral med mindre förgyllningsslitage. En fot något böjd. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.