SAMLING, 20 delar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal samt 1800-tal.

Bestående av:
Ett större fat i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap, diameter 28 cm (smärre nagg).
Ett famille rose fat, med motiv av blombukett, diameter ca 22,3 cm (smärre nagg).
En assiett i underglasyrblått (Kangxi), med motiv av blommor, diameter 10,6 cm (smärre ifylld nagg).
Koppar, ett par, dekor i famille rosefärger, med motiv av mandarinfigurer i palatsmiljö, diameter 7,8 cm (båda med nagg och kantspricka).
Tre udda assietter i underglasyrblått, med motiv av blommor, diameter 16,5-17 cm (en med nagg, en med kantlagningar samt en med sprickor och nagg).
Tre udda 1800-tals fat i underglasyrblått, med motiv av växter, diameter 10,6-15,4 cm (minsta med kantspricka).
Tallrikar, tre stycken, Qianlong (1736-95), oktagonala. Dekor i underglasyrblått, med motiv av figurer i trädgårdsmiljö. Diameter ca 22 cm.
Tre par (2+2+2) bärtallrikar, Qianlong (1736-95), dekor i underglasyrblått. Ett par med motiv av blommande trädgård med fågel, diameter 16,5 cm. Ett par med motiv a fåglar, diameter 14 cm. Ett par med motiv av elegant dam med barn i trädgård, diameter 16,5 cm (Glasyrnagg. Fyra fat med nagg.).

Slitage, mistor, bränningssprickor, glasyrnagg. Fåtal med sprickor, nagg och lagningar.

Utropspris
3 000 SEK