"HEDDLE PULLY" för vävning, trä, Baoule-stammen, Côte d'Ivoire (Elfenbenskusten) omkring 1920-30, höjd 16,5 cm.

På senare sockel.

Konditionsrapport

Något slitage, smärre skador.

Proveniens
Direktör Henning Throne-Holst (1895-1980) VD för AB Marabou; i samlingen Nr. 10. Privat samling (förvärvad på nedanstående auktion).
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 556, "Klassiska", 2010, kat nr 1138.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Christopher Stålhandske

    Christopher Stålhandske
    Specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk

    christopher.stalhandske@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 3 000 SEK

    Slutpris

    3 000
    285 EUR
    322 USD

    Budhistorik (6 bud)
    3A14 feb 17:363000SEK
    114 feb 17:362800SEK
    314 feb 17:222600SEK