På senare sockel.
Något slitage, smärre skador.
Direktör Henning Throne-Holst (1895-1980) VD för AB Marabou; i samlingen Nr. 10.
Privat samling (förvärvad på nedanstående auktion).
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 556, "Klassiska", 2010, kat nr 1138.