Tryckt dekor av kvinna med barn i sin famn i grisaille. Diameter på fat 14,5 cm.
Slitage, krackelyr, smärre nagg på fåtal. Två koppar med spricka. En kopp med lagningar. Tre fat med spricka, en med metallupphängning.