C GÖRAN KARLSSON, skulptur, signerad CGK, numrerad 36/40 och daterad 81.
Semafor. Höjd 33,5, bredd 29 cm.
De två skivorna behöver limmas fast i ställningen. Se exempelbild på hur verket skall sitta.
C Göran Karlsson, svensk bildkonstnär och skulptör född i Uppsala. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm. Inledningsvis målade Karlsson detaljerade, realistiska målningar, ofta föreställande landskap, senare, under 1970-talet utvecklades hans måleri mer åt det abstrakta hållet där rena, geometriska former avbildade ställverksdetaljer. Under senare tid har det abstrakta måleriet tagit sig ett futuristiskt uttryck med geometriska linjer.