MARIANNE WESTMAN, servis, 31 delar, flintgods. "Picknick" och "Pomona", Rörstrand.
Bestående av:
8 assietter, diameter 19 cm (en med smärre fotringsnagg).
7 skålfat, diameter 20 cm.
Tre rektangulära terriner, mått 24,5x18/29,5x22,5/36x28 cm.
2 burkar med 1 lock, diameter 12 cm.
En karott med handtag och lock, längd 22,5 cm.
En kanna, längd 14,5 cm.
En skålfat med handtag, längd 22 cm.
En serveringsskålfat, diameter 23 cm.
En mindre skålfat, längd 13 cm.
6 äggkoppar.
Smärre slitage. En med smärre fotringsnagg.
Formgivaren, keramikern och textildesignern Marianne Westman (f. 1928) anses vara en av Sveriges främsta formgivare inom hushållsporslin. Efter studier på Konstfack fick hon fast anställning på Rörstrands porslinsfabrik. Där utvecklade hon porslinsserierna Mon Amie och Picknick, som numera anses vara moderna klassiker.
Under några år på 1970-talet arbetade Marianne Westman på Skrufs glasbruk, där hon gjorde ostbrickorna Provence och serien Le Chef. Mellan 1972 och 1993 frilansade hon på olika porslinsfabriker i Bayern i Tyskland och gjorde serviserna Kristina och Falun.