INGRID HELLMAN-KNAFVE , MATTA, "Haga", reliefflossa, ca 215 x 125,5 cm, signerad IHK (Ingrid Hellman-Knafve), Sverige 1950-60-tal.
Ljust violett slätvävd botten med benvit knuten geometrisk reliefdekor. Baksidan med påsydd etikett.
Något slitage, smutsig, fläckar. Kortsidorna med smärre skador, skadade fransar, de flesta saknas.