Cigarettetui, silver och niello, Icke identifierad mästare APC, Moskva 1899-1908.
Invändigt förgyllt, dekor i niellotekning nästintill heltäckande av bladslingor och motiv med trojka. Utdragbar bommulssnodd och fack för tändsticksplån. Mått 10,5 x 7 x 2,5 cm. Vikt 192 gram.
Åldersrelaterat slitage på dekor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.