STOLAR, ett par, allmoge, Järvsö, Hälsingland, 1800-tal
Målade i grönt och rött. Genombruten rygg med balusterbricka. Sarg och ryggkrön med skuren dekor. Svagt svängda ben kopplade i h-kryss. Sitthöjd ca 52 cm.
Ställvis slitage. Renoverade. Kompletterade.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.