GISÈLE FREUND, färgfotografi signerat och stämplat, porträtt av Colette.
"Colette au lit, Paris", 1938-39. Signerad Gisèle Freund. Även copyrightstämplad a tergo. Dye transfer print, bildyta 30 x 20,5 cm. Bladstorlek 40 x 28,5 cm.
Ramad.
Copyrightstämpel synlig på bildytan.
Hanteringsveck i nedre marginalen.
Mjuka hörn och slitage längs bladets kanter. Bildytan är i utmärkt skick.
Musee National d’art moderne Centre Pompidou,
”Gisele Freund Itineraires”, 1991, avbildad sid 138.