BYRÅ, Louis XV, Frankrike, 1700-tal.

Fanerad med rosenträ. Fyra lådor, beslag av brons. Skiva av marmor. Bredd 112, djup 58, höjd 86 cm. Nyckel finns.

Skador, slitage, lagningar och kompletteringar. Senare marmorskiva med smärre nagg och sprickbildningar.

Utropspris
25 000 SEK