SJAL/FLYGELTÄCKE, broderier på siden, ca 164,5 x 163 cm, Kina 1900-talets första hälft.

Dubbelsidigt broderi.
Svart siden med rika polykroma silkesbroderier av pioner och blomrankor.

Konditionsrapport

Obetydligt slitage och smutsig. Två sidor ofållade.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Anette Granlund

    Anette Granlund
    Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

    anette.granlund@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 3 000 SEK

    Slutpris

    3 100
    296 EUR
    334 USD

    Budhistorik (6 bud)
    3A15 apr 18:113100SEK
    415 apr 18:112900SEK
    39 apr 17:082700SEK
    Acceptpris på 2 000 SEK uppnåddes