FRITZ VON DARDEL, tillskriven. Blyerts, tusch och akvarell på papper.
”Lundbladska graven / Fredsberg”. I. 21.5 x 24 cm.
Ej examinerad ur ram.
Den mest kända medlemmen av familjen Lundblad var Gustaf Theodor Lundblad (1851-1931), son till Per Gustaf Lundblad (1815-1857), präst och kyrkoherde i Fredsbergs församling. Gustaf Teodor Lundblad har varit en viktig person i Fredsbergs församlings historia. Han var kyrkoherde och senare prost från 1911 till sin död 1931. Han författade 1927 ett omfattande verk om Fredsbergs historia, "Fredsbergs krönika", vidare bildade han Kyrkosångens vänner samt startade och ledde arbetet med att bygga Kyrketorps kapell.
Fredsbergs kyrka är belägen i Skara stift i Töreboda kommun. Första kyrkan på platsen uppfördes på 1100-talet medan andra kyrkan uppfördes 1312. 1814 påbörjades bygget av tredje och nuvarande kyrka som invigdes 1821 uppförd efter ritningar av Abraham Niclas Edelcrantz.
Fritz von Dardel var en schweizisk-svensk överintendent och bildkonstnär född i Neuchatel. Han studerade i Paris för Leon Coignet. I Sverige tillhörde han Karl XV:s inre krets. Von Dardel är känd för sina många akvarellerade teckningar föreställande personer och händelser vid hovet. Han har även utfört en rad folklivsbilder.