Christian Hammer, nattljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1867. Nyrenässans.
Urnformad ljuspipa, på rund, profilerad fot, tumgrepp med släckare, stiliserad bladdekor i relief. Stämplar även på ljusmanschetten och släckaren. Höjd 12 cm, diameter 17 cm, vikt 468 gram (229 + 239).
Två gammal bristnings-lagningar. Slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.