Möbler Bord
1141000
Carl Malmsten
(1888-1972)

CARL MALMSTEN, satsbord, tre delar, "Släden", Åfors Möbelfabrik, 1900-talets slut.

Mahogny, delvis fanerade. Märkt med plakett av sterlingsilver. Längd 80, bredd 42, höjd 60,5, de två mindre längd 39, bredd 37, höjd 56 cm vardera.

Smärre slitage, repor, märken. Något solblekt.

Övrigt

Jubileumsmodell, nr 28, 1988.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
6 000 SEK