SKRIVBORD, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft.

Intarsiadekor med olika sorter av ädelträ. Beslag av brons, lister av mässing. Tre lådor i sargen, tre utdragbara avställningsskivor. Längd 144 cm, bredd 75 cm, höjd 85 cm. Nyckel finns.

Skador/fanerskador. Repor. Ställvis slitage. Med en del som har lossnat. Renoverad.

Utropspris
800 EUR