Intarsiadekor med olika sorter av ädelträ. Beslag av brons, lister av mässing. Tre lådor i sargen, tre utdragbara avställningsskivor. Längd 144 cm, bredd 75 cm, höjd 85 cm. Nyckel finns.
Skador/fanerskador. Repor. Ställvis slitage. Med en del som har lossnat. Renoverad.