LARS LERIN, färgträsnitt, signerat, numrerat eget tryck 1/15 och daterad 98.
"Hus i skogen". Etikett a tergo "Nordnorsk Samtidskunst" . Bildyta 45 x 69 cm.
Ej examinerad ur ram.
"Då säger jag Svolvær i Nordnorge där jag bodde i tolv år under hela nittiotalet. Lofoten var och är underbart året om. Den svarta vintern med snöstormar och norrsken, liksom sommarens midnattssol, liv och rusch i hav och fjäll, späckhuggare och gröna fjällbranter. Ett hastigt dopp i iskalla Vestfjorden, sitta på solvarma hällar och måla och äta räksmörgås. Vandra längs snäckvita stränder, få en lax på kroken. Om jag fick leva om mitt liv skulle jag flytta dit igen" (Lars Lerin). Källa: Expressen, 20 januari 2016.
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.