GALLERIMATTA, trasmatta, ca 424,5 x 57 cm, Ångermanlands hemslöjdsförening, omkring 1930-talet.

Ljust melerad botten med närmast meanderliknande bård i terrakottafärg.

Avkortad. Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador. Något skadade sidor.

Proveniens

Anna och Hugo Fahlén var med att starta Ångermanlands hemslöjdsförening. Mattan kommer ifrån Hullsta gård. Mattan i arv inom familjen.

Utropspris
4 000 SEK