Ljust melerad botten med närmast meanderliknande bård i terrakottafärg.
Avkortad. Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador. Något skadade sidor.
Anna och Hugo Fahlén var med att starta Ångermanlands hemslöjdsförening. Mattan kommer ifrån Hullsta gård. Mattan i arv inom familjen.