JOHAN MARTIN BERG, spegel i empire förgylld samt konsolbord i gustaviansk stil
Förgylld samt med träskuren och pastellagedekor av sfinxer, palmettblad och stiliserade blommor. Stämplad med signatur samt Göteborgs hallstämpel. Konsolbord med stenskiva. Kannelerade ben samt med pastellagedekor av blommor. Spegelns höjd 158 x 52, bordets bredd 74 x 45, höjd 77 cm
Dekorbortfall. Senare glas. Nagg.