MATTA, antik Perpedil Shirvan, ca 152,5 x 115-119 cm (samt kortsidorna med ca 1 cm slätväv).

Röd botten med stort polykromt perpedilmönster, smärre fåglar, ryttare till häst, blommor och geometriska figurer. Mörkbrun huvudbård med Shirvan-mönster eller kufiskt mönster.

Abrash, det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och malskador. Skadade sidor.

Utropspris
9 000 SEK