Röd botten med stort polykromt perpedilmönster, smärre fåglar, ryttare till häst, blommor och geometriska figurer. Mörkbrun huvudbård med Shirvan-mönster eller kufiskt mönster.
Abrash, det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och malskador. Skadade sidor.