Dekor i underglasyrblått, med motiv av växter, fiskar, mytologiska djur, blommor. Diameter 11-18 cm.
En med kantspricka. En med kantspricka och större fotringsskada (nagg). En med sprickor, krackelyr. Nagg, glasyrnagg, bränningssprickor och mistor.