GOLVURNA, porslin, Kanton, Kina, 1800-tal.

Balusterformad. Polykrom glasyr med reserver av figurscener, insekter och bladverk. Höjd 63 cm.

Åldersrelaterat slitage. Lagad mynningskant i form av metallring. Lock med lagad brätte. Genomgående hårspricka. Tillverkningsdefekter. Nagg. Mynningsnagg.

Utropspris
6 000 SEK