Balusterformad. Polykrom glasyr med reserver av figurscener, insekter och bladverk. Höjd 63 cm.
Åldersrelaterat slitage. Lagad mynningskant i form av metallring. Lock med lagad brätte. Genomgående hårspricka. Tillverkningsdefekter. Nagg. Mynningsnagg.