MARIANNE WESTMAN, servisdelar, 25 delar, porslin, "Mon Amie", Rörstrand.
Dekor av blommor i blått. Bestående av:
17 koppar med 26 fat, diameter på fat 13,3 cm (En med nagg och sprickor. 4 med sprickor).
8 fat, diameter 19,2 cm.
Slitage, fåtal med nagg och sprickor.
Formgivaren, keramikern och textildesignern Marianne Westman (f. 1928) anses vara en av Sveriges främsta formgivare inom hushållsporslin. Efter studier på Konstfack fick hon fast anställning på Rörstrands porslinsfabrik. Där utvecklade hon porslinsserierna Mon Amie och Picknick, som numera anses vara moderna klassiker.
Under några år på 1970-talet arbetade Marianne Westman på Skrufs glasbruk, där hon gjorde ostbrickorna Provence och serien Le Chef. Mellan 1972 och 1993 frilansade hon på olika porslinsfabriker i Bayern i Tyskland och gjorde serviserna Kristina och Falun.