Dekor i famille rosefärger, oktagonal, med motiv av flodlandskap inom förgylld medaljong. Bräm med dekor av fjärilar och blommor. Diameter 35 cm.
Slitage, färgbortfall, kantspricka, nagg, smärre ifyllda nagg, glasyrnagg.