Mörkblå botten med polykromt heratimönster och fem stora medaljonger. Rött ramverk med små blommor och blad. Terrakottafärgad huvudbård med stor blom- och arabeskranka.
Abrasher, en kortsida något blekt. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar varav några lite stela, smärre fällningar och malskador, hål. Kortsidorna saknar flera knutrader.