HELEN KÖNIG SCAVINI, figurin, "Maternità", n. 410, Lenci, Italien 1930-tal.
Flintgods, mor med barn, polykromt bemålad. Signerad Lenci MADE IN ITALY, målarsignatur GG? Höjd 31,2 cm.
En fot samt fågeln lagad, barnets hand med skador, nagg, retuscher.
Alfonzo Panzetta, "Le ceramiche Lenci, catalogo dell'Archivio storico 1928-1964", Umberto Allemandi & C, Turin 2003, jfr modellen avbildad sid 182, nr 468.