KRUKOR, 2 st. Mingdynastin (1368-1644) samt ASKAR med LOCK, 3 st, samt VAS med LOCK, keramik. Sydostasien, 1600-tal.

För sydostasien. En med krackelerad glasyr, samt en i underglasyrblått. Höjd 5,5-13,5 cm.

Tre askar med lock samt vas med lock, Sawankalok, med motiv av blommor, diameter på ask 4,5-9 cm. En vas med lock, höjd med lock 9 cm.

Slitage, krackelyr. Mistor, bränningssprickor. Glasyrnagg. Vas med skada. Nagg.

Utropspris
3 000 SEK