LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA, "Senator", Orno. Modellen formgiven 1947.
Mässing, akryl och metall. Skinnbeklätt skaft, eloxerad aluminiumskärm, diameter 41,5 cm. Höjd 58 cm.
Skärmen med repor och färgbortfall. Slitage och märken på skaftet. Skärmen med större fläckar.Ej funktionstestad.