GOLVUR, gustavianskt, 1700-/1800-tal.

Målat och bronserat. Krön med krona. Skuren dekor. Lod och pendel finns. Urtavlan märkt. Höjd ca 230 cm.

Ej funktionstestad. Slitage. Senare målning. Lås saknas. Senare glas. Torrsprickor. Delvis maskstungen. Kompletterad med senare sockel. Nyckel saknas.

Utropspris
6 000 SEK